top of page

COVID-19 ve Ağız Hijyeni


virüs model görseli

COVID-19 ve Ağız Hijyeni Vücudun dış dünyaya açılan kapısı olan ağız, en zengin mikrobiyal yaşam alanlarından birini oluşturur. Ağız vücudumuzdaki sistemin ilk basamağıdır ve ağız sağlığı, birebir olarak birçok organı ve genel vücut sağlığını etkiler.

Hastalık mikrobu taşıyan mikroorganizmalar ve onların toksinleri, kan dolaşımında gezindiği zaman sadece ağız değil daha fazla bölgeye olumsuz etki edip , vücut da ikincil enfeksiyonlara ve kronik iltihaplanmalara sebebiyet verir.

Peki tüm dünyanın ve ülkemizin etkisi altında olduğu COVID-19 (Koronavirüs) virüsünden korunmak için ağız sağlığımızda nelere dikkat etmeliyiz?

  • Öncelikle ağız hijyeninize başlamadan önce ellerinizi sabunla 20 sn yıkadığınızdan emin olun.

  • İyi diş bakımı uygulamak, ağız ekosisteminizi sağlıklı tutmak, kaviteler ve diş eti hastalıklarını önlemek için de önemlidir. Her yemekten sonra dişlerinizi mutlaka fırçalayın.

  • Dişlerinizi fırçaladıktan sonra antimikrobiyal bir gargara ile ağzınızı çalkalayın.

  • Diş fırçanızın hijyenik olduğundan emin olun. Aile bireylerinin fırçaları ile bir arada temas halinde olmamasına ve tuvaletten uzak bir konumda olmasına dikkat edin.

  • Diş fırçanızı kullanımdan sonra dik konumda, açık bir alanda muhafaza edin ( dolap içerisinde muhafaza etmeniz hava almamasına ve bakterilerin çoğalmasına neden olacaktır.)

  • Ayrıca hafifte olsa geçirdiğiniz gribal enfeksiyon sonrası fırçanızı mutlaka değiştirin.

  • Bazı gıdalar ve probiyotikler ağız sağlığınızda fark yaratabilir. C ve D vitamini içeren meyvelerin tüketilmesi, kronik inflamasyonu (iltihaplanma) azaltmada etkili olan fitokimyasallar (bitkilerde doğal bir savunma sistemi olarak görev yapan aktif kimyasal bileşikler) içerir.

Unutmayın! Ağız sağlığınız ve hijyeniniz bir çok hastalığın buluşmasında ve yayılmasında büyük rol oynar…

Comments


bottom of page