top of page

Diş Hekimliğinde Kullanılan Dijital Röntgende Radyasyon Riski Var mı?


x-ray filmine bakan doktor

Dijital Röntgende Radyasyon Riski Var mı?

Diş röntgenleri, kemiklerin, dişlerin ve ağzınızın çevresindeki yumuşak dokuların görüntülerini elde etmek için kullanılan önemli bir araçtır.

Bir röntgende, diş hekimi, görsel bir muayene sırasında kemik kaybı, boşluklar, gelişimsel anormallikler ve kistler gibi tespit edilemeyen sorunları tespit edebilir. Dijital röntgenlerle diş teknolojisindeki ilerlemeler diş röntgenlerinin yapılma şeklini geliştirerek hastalar için daha güvenli ve daha rahat hale getirmiştir.


Dijital X-ışınlarının geleneksel x-ışınlarından farkı nedir?

Dijital röntgenler, dişlerinizin ve ağzınızın görüntülerini hızla yakalayan elektronik bir sensör kullanır. Bu görüntüler daha sonra bir bilgisayar ekranına kaydedilir ve diş hekiminizin ağzınızın net bir görüntüsünü görmesini sağlar. Geleneksel bir röntgen ile karşılaştırıldığında, görüntü anında bir ekrana yansıtıldığından filminiz için beklemek zorunda kalmazsınız. Bu şekilde dijital röntgenler diş randevunuzun süresini azaltır.

Diş röntgenleri genellikle güvenli olmasına ve hastaları büyük miktarda radyasyona maruz bırakmasada, dijital röntgenler geleneksel röntgenlerden %90’a kadar daha az radyasyon yayar. Bu, dijital röntgenleri, sık röntgen çeken veya maruz kaldıkları radyasyon miktarı konusunda endişe duyan herkes için mükemmel bir seçenek haline getirir. Dijital röntgenler çevre dostudur.


Dijital röntgende radyasyon görüntü üretmek için kullanılan sensör, geleneksel röntgen filmine kıyasla çok daha hassas olduğundan, elde edilen görüntü önemli ölçüde daha net ve daha kalitelidir. Diş hekiminiz görüntüdeki belirli bir alanı büyütebilir veya rengi parlaklığı kontrastı ayarlayabilir.


Dijital röntgenlerin artan doğruluğu, diş hekiminizin sorunları görselleştirmesini ve teşhis etmesini kolaylaştırır. Dijital röntgen ile diş hekiminiz diş kayıtlarınızı hızlı ve kolay bir şekilde bir diş uzmanına aktarabilir veya ikinci bir görüş alabilir.

Comments


bottom of page