top of page

Gülümserken Diş Etleriniz Fazla mı Görünüyor?


gülümserken diş eti gözüken kadın

Gülümserken Diş Etleriniz Fazla mı Görünüyor?

Gülümsediğinizde diş etleriniz, dişlerinizi gölgede mi bırakıyor? Aşırı diş eti dokusu üst dişlerinizi kısa mı gösteriyor? Eğer öyle ise, siz de “Gummy Smile”a sahipsiniz.

Gummy Smile; gülümseme esnasında diş etlerinin normalde estetik olarak kabul edilen miktardan daha fazla göründüğü durumdur. Gummy Smile karakterize yüz estetiğini bozan önemli bir sorundur.

İdeal olarak üst dudak altında kalan görünür diş eti 2-3mm olmalıdır ve diş eti çizgisi üst dudak konturunu takip etmelidir. Diş etinin fazla göründüğü durumlarda genellikle yeme yeme ve konuşma yeteneğiniz etkilenmez ancak estetik açıdan özgüveninizi etkileyen bir görünüm yaratır. Öyle ki kişi gülümsemek ve konuşmak istemez.


Gummy Smile’ın Nedenleri Nedir?

Gülümserken Diş Etleriniz Fazla mı Görünüyor?

Yüksek dudak çizgisi Gummy Smile’ın en yaygın nedenlerinden biridir. Yüksek bir dudak çizgisine sahip olmak, diğer insanlarla karşılaştırıldığında, gülümsediğinizde üst dudağınızın daha yüksek hareket ettiği anlamına gelir.

Ortalama bir dudak çizgisi sadece üst çenenizdeki dişleri ve dişlerinizin arasında yukarı doğru uzanan diş etlerini gösterir. Buna karşılık yüksek bir dudak çizgisi, üst dişlerinizi ve önemli miktarda diş eti dokusunu gösterir.

Bir diğer nedeni; kalıcı dişlerin anormal çıkması, yeni çıkan dişlerin etrafında aşırı diş eti dokusunun gelişmesine neden olabilir bu da uygun uzunlukta olmalarına rağmen dişlerin kısa görünmesini sağlar.

Kas problemi de Gummy Smile’a neden olabilir. Üst dudağınızı kontrol eden kas hiperaktif olabilir, bu da gülümsediğinizde üst dudağınızın normalden daha yüksek olmasına neden olur. Ayrıca üst çene kemiğinizin yanlış büyümesi ve gelişimi Gummy Smile’a neden olur.


Gummy Smile’ın Tedavisi Var mı?

Gummy Smile’ın tedavisinde kullanılan yöntemler;

  • Lazerli periodontal tedaviler

  • Dudak konumlandırma

  • Dişleri daha iyi pozisyonlara taşımak için ortodonti tedavisi

  • Diş eti dokularını ve kemiği şekillendirmek ve konturlamak için diş eti ameliyatı

  • Botoks uygulaması

Diş Boyu uzatma prosedürleri olarak bilinen bu tedavilerin her biri, gülümsediğinizde dişlerinizi daha görünür hale getirmek için diş eti dokusunun görünümünü azaltır.

Detaylı bilgi ve uygun tedavi için diş hekiminize başvurabilirsiniz.


Комментарии


bottom of page