top of page

İmplantta Ağrı Olur Mu?


implantta ağrı olur mu
diş implantı modeli

İmplant nedir?

İmplant eksik dişlerin tedavisinde kullanılan ve çene kemiğinin içine yerleştirilen titanyumdan yapılmış vidalardır. Bu vidaların üzerine diş protezi yerleştirilir. İmplant tedavisinin diğer tedavilere avantajı komşu dişlere zarar verilmez. Yani komşu dişlerin kesilmesi gerekmez. İmplant diş kök görevi görür ve doğal diş gibi rahatlıkla yemek yiyebilir, konuşabilir ve gülebilirsiniz.


İmplant tedavisi kimlere uygulanabilir?

İmplant tedavisi 18 yaş üzeri, çene ve yüz gelişimini tamamlamış bireylere uygulanır. Tedaviden önce çene yapısının implanta uygun olup olmadığı çekilen röntgenlerle tespit edilir.


Şeker hastalarında tedaviden önce hastalığın düzene girmiş olması gerekir. Kan sulandırıcı ilaç kullananlarda tedaviden önce ilaçlar kesilir. Kemik erimesi olanlar uygun tedavi aldıktan sonra implant tedavisi görebilirler.

İmplant tedavisi nasıl yapılır?

İmplant tedavisi hastaya hafif bir sedasyon verilerek yapılır. İşlemden önce detaylı muayene ve röntgen gereklidir. Çene kemiklerinin ve kalan dişlerin ölçüsü alınır. Dental implantların yerleştirilmesi için iki seçenek vardır. Tek aşamalı işlemde implant yerleştirildikten sonra geçici başlık takılır.


İki aşamalı işlemde ise dental implant takıldıktan sonra üzeri diş eti ile kapatılır ve iyileşmeye bırakılır. Protez başlıklar daha sonra takılır. Her iki durumda da geçici bir köprü yerleştirilir ve alt çene için 3 ay, üst çene için altı ay iyileşme süreci beklenir.

Bazen dental implantların üzerine yeni yapılan dişler hemen takılabilir. Dental implantla hasta güvenle gülebilir ve yemek yiyebilir.


Zirkonyum implantlar, titanyumdan yapılmış implantların direncini artırmak için yapılmış yeni kuşak implantlardır. Özellikle dar çene kemiğinde dayanıklılığı artırmak için kullanılır. Titanyumdan dayanıklılık haricinde farkı yoktur.


Zirkonyum aynı zamanda diş kaplamasında da kullanılmaktadır. Zirkonyum doğal dişe yakın beyazlıktadır ve ışığı yansıtır. Bu nedenle dayanıklılık yanında estetik açıdan da kullanışlıdır. Aşınma yapmaz ve ağızda metal tadı bırakmaz. Zamanla renk değişikliğı oluşmaz. Vücuda zararı yoktur.


İmplant Tedavisinde Başarı Oranı Nedir?

Dental implantların başarı oranları, çenenin içine yerleştirildiği yere bağlı olarak değişir, ancak genel olarak, dental implantlar % 98’e kadar başarı oranına sahiptir. Doğru bakım ile implantları bir ömür boyu kullanabilirsiniz.


Dental İmplant Herkese Uygun mudur?

Rutin bir diş çekimi veya oral cerrahi işleminden geçecek kadar sağlıklı biri çoğunlukla diş implantı için uygun olarak düşünülebilir. Yeterli kemik ve sağlıklı diş etlerine sahip olmak gerekmektedir. Hastalar, implant sonrası ağız hijyenine dikkat etmeyi ve düzenli olarak diş hekimlerini ziyaret etmeyi taahhüt etmelidirler.


Ağır sigara kullanımı, diyabet veya kalp rahatsızlıkları, baş / boyun bölgesine yapılmış olan radyasyon tedavileri, implant uygulanması için hasta bazında, bireysel olarak değerlendirilmelidir. İmplant uygulamasının, sizin için uygun olup olmadığını öğrenmek için muhakkak diş hekiminizle görüşmelisiniz.


Sigorta Dental İmplant Maliyetini Kapsıyor mu?

Genel olarak, diş implantları şu anda diş sigortası kapsamında değildir. Sigorta planınıza ve / veya diş kaybınızın nedenine bağlı olarak özel bir kapsama da söz konusu olabilir. Bu konu hakkında detaylı sorularınızı diş hekiminize ve sigorta sağlayıcınıza yönlendirebilirsiniz.


İmplant Tedavisi Nasıl Başlar?

Dental implant sürecindeki ilk adım, kişiselleştirilmiş bir tedavi planının geliştirilmesidir. Plan size özel olarak, tıbbi bir şekilde ihtiyaçlarınızı karşılamak üzere diş hekiminiz tarafından sunulur.


Sonra, titanyumdan yapılmış küçük bir direğe sahip olan diş kök implantı eksik dişin kemik yuvasına yerleştirilir. Çene kemiği iyileştikçe, implant çeneye güvenli bir şekilde tutunur. Implant çene kemiğine tamamen kaynadıktan sonra üst yapısı ile uyumlanabilir. Üst yapı yani abutment dişin iskeleti görevini görür. Yeni diş / dişler bu abutment’ın üzerine yapılır.

Diş hekiminiz ayrıca yeni dişlerin rengini doğal dişlerinizle eşleştirir. İmplant çene kemiğine sabitlendiğinden, yedek dişler kendi doğal dişleriniz gibi görünür, hisseder ve işlev görür.


İmplantta Ağrı Olur Mu?

İmplant nedir? İmplant operasyonundan önce hastaya çoğunlukla lokal, bazı durumlarda genel anestezi uygulanır. Bu yüzden cerrahi işlem sırasında hasta hiçbir şekilde acı veya ağrı hissetmez.

Lokal anestezi yapılan hastalarda, gün içerisinde anestezi etkisi dağıldıktan sonra hafif ağrılar olabilir.

Bu ağrılar normal karşılanmaktadır. Operasyon sonrası diş hekiminizin önerdiği ağrı kesici kullanılarak bu durum giderilir. İmplant yaptıran hastalara daha sonra sorulduğunda bu ağrının normal diş çekiminde yaşanan ağrıya benzer olduğunu söylemektedirler.


Diş İmplant Fiyatı Ne kadardır?

İmplant fiyatları ilk bakışta hastalara oldukça yüksek gelmektedir. Kullanılan bütün malzemelerin ithal olması ve kaliteli bir implant için yüksek teknolojili cihazlara ihtiyaç duyulması tedavinin fiyatını belirliyor.


Türkiye’nin ekonomik durumu göz önüne alındığında dövizin kademeli olarak artış göstermesi, tedavi maliyetlerini de olumsuz anlamda etkiliyor. Kesin bir fiyat belirlemek içinse diş hekiminizin sizi muayene etmesi, tedavi sürecinde hangi malzemeyi kullanacağı ve protez şeklinin öğrenilmesi gerekiyor.


İmplant tedavisi zor mu diye sorulacak olursa aslında değil. Oldukça kolay olan bu işlem, hastalar için büyük bir yatırım olabilir. Sonuçta daha uygun fiyatlı diğer tedavi yöntemleri kısa vadeli çözümler sunarken, implantı yıllarca kullanabiliyorsunuz. Hatta bakımına ve temizliğine özen gösterirseniz, yaptırdığınız implant size ömür boyu eşlik edebilir.

Comments


bottom of page