top of page

İzmir Kanal Tedavisi


İzmir Kanal Tedavisi

İzmir Kanal Tedavisi Nedir?

İzmir Kanal tedavisi ile kendi doğal dişimizin kurtarılıp ağız içinde kalması için uygulanan bir tedavidir ve çok önemlidir. Günümüz şartları ile bu tedavi hızlı, kolay ve ağrısız bir şekilde tamamlanmaktadır.

Genelde de antibiyotik dahi kullanılmasına gerek kalmamaktadır. Kanal tedavisi dişin içersinde bulunan sinirlerin kalıcı bir şekilde iltihaplandığında yapılan bir işlemdir. Lokal anestezi ile yapılan bu tedavide hastalarımız hiçbir ağrı hissetmezler.

Kök kanalı; Kök kanalı nedir diye sorduğumuzda bunu şu şekilde açıklayabiliriz. Dişlerimizin kökü içersinde bulunan damar ve sinirlerin içersinde bulunan anatomik boşluktur. Dişlerimizin kökünde bulunan bu kısım dişimizin görünen bölümü olan diş kuronu dediğimiz yapının içersinde bulunan yine damar ve sinirlerin içersinde olan pulpa odasıyla bağlantılıdır.

Kök içersindeki ve kuron içersindeki bu damar ve sinir paketi birlikte pulpa dokusu olarak olarak adlandırılır. Pulpa, dişimizin mine ve dentin dokusunun altındaki kısımdır. Pulpanın görevi dişimizi beslemek ve nemlendirmektir.

Kısacası dişimizin daha dayanıklı, daha az kırılgan ve daha uzun ömürlü olmasını sağlar. Ayrıca dişimizin sıcağı ve soğuğu hissetmesini sağlayan kısımdır.

İzmir Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yukarıda yazılan sebeplerden bir veya birkaçı sebebiyle oldukça fazla hasar gören, enfekte olup iltihaplanan bir dişin kurtarılması ve tedavi edilebilmesi için uygulanan yöntem kanal tedavisidir. Kanal tedavisi denilmesinin nedeni ise tedavide dişin kökleri içersindeki kanalların temizlenmesinden ötürüdür.

Kanal tedavisi nasıl yapılır şu adımlardan oluşmaktadır:

Öncelikle ilgili dişte pulpaya ulaşmak için bir delik açılmaktadır.

Ardından pulpa çıkartılır ve kök kanalları özel eğe ve solüsyonlar ile temizlenir

Eğer tedavi tek seansta bitirilecek ise kanallar özel kanal dolgu materyalleriyle tıkanır.

Eğer tedavi birkaç seans sürecekse kanalların içersinde ilaç konulur ve kuronda açılan delik bir geçici dolgu ile kapatılır ve diğer seans için randevu verilir. kanal tedavisi nasıl yapılır.

İkinci seansta büyük ihtimalle anesteziye dahi gerek kalmaz. geçici dolgu çıkartılır ve kanallar tekrar eğe ve solüsyonlarlar temizlendikten sonra kök kanalları özel dolgu materyalleriyle tıkanır. Son adım olarak da doğal görünüm için dişin üzerine dolgu yada seramik kuron yapılır.

Tedavide bazı aşamalar söz konusudur. Tedaviye başlamadan önce dişin iç kısmında oluşmuş olan bakteriler ile buradaki sinir dokusunun çökmesini takiben kalan artıkların veya toksinlerin temizlenmesi önemlidir. Bu temizlik yapılmadan önce tedaviye başlanırsa vücutta iltihaptan ötürü oluşan bir reaksiyon söz konusu olabilir.kanal tedavisi fiyatları.

Tedaviye başlamadan önce dişe anestezi uygulanır ki hasta böylelikle herhangi bir acı hissetmeyecektir. Şayet hastada dolgu söz konusu ise bu dolgular çıkarılmalıdır. Dişte çürük söz konusu ise çürük dokuda tamamıyla temizlenmelidir. Bu işlemi takiben kök kanal içerisindeki sinir ve damar dokuların temizlenmesi için aletlerle çalışma yapılır. Bu esnada diş kökünün içinin temiz tutulması için dezenfektanlar kullanılır.

Kanal kök tedavisinde kökün uç kısmına ulaşmak maksadıyla diş röntgeni çekilebilir. Ancak diş hekimi bu işlemler için röntgen istemeyebilir. Röntgen yerine bunu Apeks locater ismi verilen bir cihazla gerçekleştirebilir. Özellikle hamilelik döneminde olan bayanlar için röntgen ışığından sakınma maksadıyla bu işlem uygulanır.

Temizleme işlemi bittikten sonra sonuçlara bakarak uzman hekim kanalı genişletme ve şekillendirme çalışmalarına başlayacaktır. Bu işlem rotary sistem tekniğinden yararlanılarak yapılmaktadır. İşlem bittikten sonra tek mi çoklu mu seans olacağına karar verilir. Bu plana göre uygulama düzenlenir.kanal tedavisi fiyatları.

Tek seans kanal tedavisi söz konusu ise; kanalın içi paper point yardımı sayesinde kurutulmaktadır. Yine kanalın için pat ve guta parke denilen dolgu maddesi ile doldurulmaktadır. Şayet gerekli görülürse üstüne kron ya da post kaplama yapılarak yenileme çalışması bitirilir kanal tedavisi fiyatları.

Kanal Tedavisi Bayraklı

Çoklu seans kanal tedavisi söz konusu ise; ara seanslarda kök kurutma işlemi bittikten sonra dişte herhangi bir enfeksiyonun söz konusu olup olmadığına bakılır. Şayet bu durum hala söz konusu ise dişe kalsiyum bazlı ilaç verilecek ve 10 gün kadar bekletilecektir. Tüm bu problemler ortadan kalktığı takdirde tedaviye devam edilir ve diş yenilenmesi tamamlanmış olur kanal tedavisi fiyatları.

İzmir Kanal Tedavisi Sonrası Nelere Dikkat Edilir?

Locadent ailesi olarak

Kanal tedavisi sonrasında diş hekiminizin tavsiyelerini ve aşağıdaki bakım önerilerini uygulamanız oldukça önemlidir:

Ağız ve diş bakımınıza azami hassasiyeti gösterin ve dişlerinizi günde iki kez fırçalayın.

Günde bir kere diş ipi ile diş aralarının temizlenmesi gerekmektedir.

6 ayda bir Düzenli diş hekimi kontrolünüzü yaptırın .

Sert yiyeceklerden kaçının.

Kanal tedavisi sonrası dikkat edilecekler dişin sinirleri alındığı ve dişin köküne işlem yapıldığı için 1-2 gün ağrıması normaldir. Bu ağrılar ağrı kesici içtiğiniz halde geçmiyorsa diş hekiminizi durumdan haberdar etmeniz gerekmektedir.

  • Diş hekiminizin koyduğu geçici dolgu düşebilir. Geçici dolgunun tamamının düştüğünü düşünüyorsanız yine hekiminizden randevu almanız gerekmektedir.

  • Kanal tedavisi yapılan dişin çevresini fırçalayarak temiz tutmalıyız.

  • Kanal tedavisi yapılan dişinizi çok zorlamamak. Mümkünse kanal tedavisi yapılmayan bölgeyle yemek yemeliyiz.

  • Dişinize kanal tedavisi yapılıyor ise güçsüz bir diştir ve kanal tedavisi seansları arasında dişiniz çatlayıp kırılabilir.kanal tedavisi sonrası dikkat edilecekler. Bu kırıklar dilinizi ve yanağınızı rahatsız etmiyorsa hekiminizden bu konu için randevu almanıza gerek yoktur. Bu kırıklar çok fazla olursa dişinize kaplama yapılması gerekir. Kanal tedavisi sonrası dikkat edilecekler.

İzmir Kök Kanal Tedavisi Nedir?

Travma sonucu dişimiz pulpa seviyesinde kırıldığında pulpanın ağız içine açılıp enfekte olursa yada enfekte olma riski varsa, dişte olan çürüğün daha derine ilerleyerek pulpaya ulaştığında ve pulpanın enfekte olduğunda enfeksiyonun önüne geçmek ve bu sebeple oluşan ağrıyı kesmek için yapılan bir tedavidir.

Öncelikle Pulpanın kuron ve kök kısımları özel eğe ve solüsyonlar ile temizlenir. Sonrasında kök kanalları özel kanal dolgu materyalleri ile tıkanır. Son olarakta dişin kuron kısmına dişe uygun dolgu materyali seçilerek dolgu işlemi yapılıp tedavi tamamlanır.

Ancak dişin damar ve sinirleri tamamen kalıcı olarak temizlendiği için dişin kırılganlığı bu tedaviden sonra artar. Bunun önüne geçmek için endo kuron,full kuron gibi sadece ilgili dişin üzerinin kaplanması gerekebilir.

İzmir Kanal Tedavisi Fiyatları Nedir?

Kanal tedavisi herkesin başına gelebilir. Bu yüzden kanal tedavisi fiyatları nedir? gibi sorular herkesin aklına gelen ilk soru oluyor. Kanal tedavisi birçok diş hekimlerimiz tarafından başarılı bir şekilde yapılabilen bir tedavidir.Peki gelelim kanal tedavisi fiyatları nedir sorumuzun cevabına.

Her dişin kanal sayısı ve kanal yapısı değişmektedir bu yüzden kanal tedavisi fiyatları nedir sorusunun cevabı dişin durumuna ve yapısına göre değişkenlik gösterir.

Bu sebeple kanal tedavisi fiyatları dişe özel olarak muayene sonrası Türk Diş Hekimleri Birliğinin fiyat listesine göre belirlenmektedir. Türk diş hekimleri birliğinin belirlemiş olduğu güncel kanal tedavisi fiyatları TDB sitesinde mevcuttur.

İzmir Kanal Tedavisinde Ağrı ve Acı Olur Mu ?

Hayır. Damar ve sinirlerin çıkarıldığını düşündüğünüzde sanki çok ağrılı bir işlem gibi düşünülebilir.Ancak günümüz anestezilerin etkinliği ve başarısı o kadar yüksek ki kanal tedavisinde herhangi bir ağrı ve acı hissetmezsiniz.

Çok nadirde olsa enfeksiyondan ötürü uyuşmama durumunda da dişin içindeki pulpa kısmına direk anestezi yapılarak yine tğm tedavi boyunca hiç bir ağrı hissetmemeniz sağlanır.

İzmir Kanal Tedavisi Ne Zaman Yapılır?

Kanal tedavisi, özellikle pulpanın etkilendiği durumlarda yapılan bir uygulamadır. Pulpanın etkilendiği durumları ve sonuçlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

-Çatlak ve Kırık dişler.

– Pulpaya kadar ulaşan Derin çürükler.

-Dişe alınan ciddi darbeler nedeniyle oluşan hasarlardır.

-Kendiliğinden başlayan yani herhangi bir etken olmadan olan diş ağrısı.

-Ağrı kesicilerle dahi geçmeyen ve geceleri artan diş ağrıları

-Dişe temasta,soğukta ve özellikle sıcakta aşırı hassasiyet oluşması uzun süre devam etmesi.

-Dişin enfekte olması.

Enfeksiyon nedeniyle oluşan fistül gibi nedenler kanal tedavisini gerektiren diğer nedenlerdir.

Eğer pulpa enfekte olur ya da ölürse ve bu aşamada tedavi edilmezse, diş kökünde çene kemiğinin içinde apse oluşmaya başlayacaktır. Bu apse dişin etrafındaki kemiğe basınç yaparak şiddetli ağrılara neden olacaktır.

İzmir Kanal Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Kanal tedavisi yapılan her dişin kök kanal sayısı ve yapısı değişkenlik gösterir ve herkesin dişindeki enfeksiyon miktarı ve apse yoğunluğu farklılık gösterir. Bu nedenler yüzünden de kanal tedavisi tek seansta olabilir bir kaç seansta sürebilir. Seansların süresi de 30dk.’dan 1 saate kadar değişkenlik gösterebilir.

İzmir Kanal Tedavisine İhtiyacım Olduğunu Nasıl Anlarım?

Geçmeyen ve gece uyutmayan ağrı varlığında, yüzünüzde apse kaynaklı şişlik oluştuğunda, dişinizin üzerine basamadığınızda, sıcağa karşı hassasiyetiniz arttığında, dişiniz kırıldığında büyük ihtimalle kanal tedavisine ihtiyacınız olduğunu gösteren bazı durumlardır.

İzmir Kanal Tedavisi Yapılan Dişlerin Ömrü Nedir?

Kanal tedavili dişler farklı dış etkenler olamdığı sürece bir ömür boyu kullanılabilirler. Ancak bu etkin ve doğru bir ağız ve diş bakımı ile mümkün olabilir. Doğru bakım ve temizlik yapılmazsa tedavi edilen dişte yeniden çürük oluşabilir.

Ayrıca kanal tedavisinin başarısını kontrol etmek için en çok kullanılan yöntem, tedavi öncesi ve sonrasında çekilen röntgenler arasında yapılan kıyaslamadır. Bu kıyaslama kemik kaybının devam edip etmediği ve kemiğin yeniden şekillenip şekillenmediği hakkında da bilgi verecektir.

İzmir Kanal Tedavisi Sonrası Diş Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Kanal tedavisi sonrasında dişhekiminizin tavsiyelerini ve aşağıdaki bakım önerilerini uygulamanız oldukça önemlidir:

Ağız ve diş bakımınıza azami hassasiyeti gösterin ve dişlerinizi günde iki kez fırçalayın.

Günde bir kere diş ipi ile diş aralarının temizlenmesi gerekmektedir.

6 ayda bir Düzenli dişhekimi kontrolünüzü yaptırın .

Sert yiyeceklerden kaçının.

İzmir Kanal Tedavisi Fiyatları 2023

Kanal tedavisi herkesin başına gelebilir. Bu yüzden kanal tedavisi fiyatları nedir? gibi sorular herkesin aklına gelen ilk soru oluyor. Kanal tedavisi birçok diş hekimlerimiz tarafından başarılı bir şekilde yapılabilen bir tedavidir.Peki gelelim kanal tedavisi fiyatları nedir sorumuzun cevabına.

Her dişin kanal sayısı ve kanal yapısı değişmektedir bu yüzden kanal tedavisi fiyatları nedir sorusunun cevabı dişin durumuna ve yapısına göre değişkenlik gösterir. Bu sebeple kanal tedavisi fiyatları dişe özel olarak muayene sonrası Türk Diş Hekimleri Birliğinin fiyat listesine göre belirlenmektedir.

Türk diş hekimleri birliğinin belirlemiş olduğu güncel kanal tedavisi fiyatları TDB sitesinde mevcuttur kanal tedavisi fiyatları.

İzmir Kanal Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Her bir dişin anatomisi birbirinden farklıdır, dolayısıyla her bir kanal tedavisi için aynı program uygulanamaz, haliyle tedavi için ne kadar zaman harcanacağına dair kesin bir bilgi verilemez.

Yıllar önce kanal tedavisinin 2 seansta yapılması alışılagelmiş bir durumdu, çünkü eğer diş temizlendikten sonra aynı seansta doldurulduysa, ciddi sıkıntılarla karşılaşılabiliniyordu. Peki, günümüzde kanal tedavisi ne kadar sürer?

Günümüzde hem görüntüleme hem de tedavi anlamında gelişmiş cihazlar ve bunlara bağlı değişen yöntemler, dişlerin iç kısmının daha kolay temizlenmesini sağlıyor, böylece kanal tedavisi çoğu zaman tek bir ziyarette başarılı bir biçimde gerçekleştiriliyor.

Tahmin edeceğiniz üzere yeni tedavi yöntemleriyle tek bir seansta tamamlanabilen kanal tedavileri hem hasta ve hem de diş hekimleri tarafından oldukça rağbet görüyor.Kanal tedavisi ne kadar sürer.

Çünkü kanal tedavisi uzmanları (endodontist olarak bilinir) tarafından bir seansta gerçekleştirilen kanal tedavisi, hem hastaların sürekli diş tedavisine angaje olmamaları hem de tedavinin daha düşük maliyetli olması bakımından daha uygundur. Zira uzun vadede hız ve verimlilik tedavi maliyetlerini düşürmektedir.Kanal tedavisi ne kadar sürer.

Bununla beraber her diş farklıdır ve her birinin anatomisi diğerlerinden farklılık arz eder. Bu durum, bazı kanal tedavilerini çok zor hale getirir ve başarılı bir operasyon için birden fazla ziyareti zorunlu kılar.

Sözgelimi bazı birinci üst azı dişleri, kanal tedavisi gerçekleştirmek için en zor dişlerden biri olup, tamamen dolgu sürecinin tamamlanması iki ziyaretten daha fazla sürebilir. Bu dişler 3 ya da 5 kanala sahip olabilir. Hangi dişin üzerinde kaç tane kök kanalı bulunduğuna bağlı olarak tedavi beklenenden daha fazla zaman alabilir. Bu durum da maliyet de genellikle tedavinin karmaşıklığı ile orantılıdır.

Bu gibi zorlu kanal tedavilerinde İğneleri yerleştirmek için bir üçüncü ziyaret te gerekebilir. Bununla birlikte modern kompozit yapıştırma tekniklerini kullanarak, pim kullanılmasını önlemek mümkündür.Kanal tedavisinin ne kadar süreceğine hekiminiz karar verir.

İzmir Kanal Tedavisi Ağrı Yapar Mı?

Kanal tedavisinden sonra şiddetli ağrı yaygın olmamakla birlikte, tedavi edilen bölgede biraz ağrı hissetmeniz normaldir. Tedavi sonrasında dişte hafif ağrı ve hassasiyet şikâyetleri görülebilir, ama bu durum geçicidir. Bu durumda en iyi çözüm o dişin bulunduğu tarafı birkaç günlük süre boyunca kullanmamaktır.

Kısa bir zaman sonra hassasiyetin ortadan kalktığı görülecektir” demiştir. Bu işlemde insanların ağızları uzun süre açık kalması gerektiği için bazı kişilerin kanal tedavisinin ardından çeneleri ağrımaya başlar.

Orta derecede bir ağrı yaşıyorsanız, reçetesiz satılan ağrı kesici ilaçlar işe yarayabilir. Diş hekiminiz, size yönergeler doğrultusunda kullanabileceğiniz, daha güçlü bir ağrı kesici ilaç yazabilir. Reçeteli ağrı kesicilerin sizi uykulu hissettirebileceğini ve çalışma biçiminizi, araba kullanmanızı veya günlük işlerinizi etkileyebileceğini unutmayın sakın.Kanal tedavisi ağrı yapar mı ?

Kanal tedavisinin ardından dişe ve ağzınızın kalan kısımlarına ne kadar özen gösterdiğiniz, ne kadar ağrı yaşayacağınız konusunda bir rol oynayabilir. Diş hekiminin, kanal tedavisinin ardından etkilenen dişin üstünü bir kron veya restorasyonla kaplaması yaygın bir durumdur.

Kanal tedavisi ağrı yaparım sorusuna restorasyonu aynı gün alamayabilirsiniz, bu yüzden kron takılana kadar tedavi edilen diş üzerinde çiğneme konusunda dikkatli olmanız gerekir. Dişlerinizi fırçalamanız gerekirse, yumuşak kıllı bir diş fırçasıyla fırçalayın.

Yemek yemeye ve bir şeyler içmeye tekrar başlamadan önce diş hekiminin kanal tedavisi sırasında size verdiği anestezinin geçmesini beklemek de iyi bir fikirdir. Çünkü diş ve diş etleriniz uyuşukken yemek yerseniz, yanlışlıkla yanaklarınızın içini veya dilinizi ısırabilirsiniz.

İzmir Kanal Tedavisi Sonrası Ağrı Normal Mi?

Kanal tedavisinin ardından vücudunuz iyileştiği için biraz rahatsızlık hissediyorsanız, çok fazla ağrı çekip çekmediğinizi nasıl anlarsınız? Bunu anlamanın birkaç yöntemi vardır. Eğer hissettiğiniz ağrı normal yaşantınızı sürdüremeyeceğiniz kadar şiddetliyse, kesinlikle diş hekiminize başvurmalısınız. Bazen, kanal tedavisinin ardından komplikasyonlar gelişebilir. Aşırı ağrı hissetmenizin nedeni, tedavinin tam olarak bakterilerin veya enfeksiyonun kaynağını giderememiş olması olabilir. Bu probleme dolguyla ilgili bir sorun veya dişte oluşan ufak bir çatlak neden olabilir.

Kanal tedavisinden birkaç gün sonra şiddetli ağrı hissederseniz derhal diş hekiminize başvurun ya da ağrı geçtiyse, o zaman birkaç gün içinde veya ertesi hafta diş hekiminizi ziyaret edin. Diş hekiminiz dişinizi kontrol edebilir ve en iyi şekilde hissetmeniz için sonraki aşamalarla ilgili sizi bilgilendirebilir.Kanal tedavisi ağrı yapar mı

Ağrıyı dindirmek ve dişi korumak için endodontik tedavi görmeniz gerekebilir. Tedavi, çoğu durumda ağrı ve rahatsızlığı hafifletmek için yeterlidir, ancak en iyi seçeneğin dişin çekilmesi olduğu durumlar da vardır. Diş hekiminiz, her seçeneğin artısı ile eksisini ve hangisinin sizin için en iyi seçenek olduğunu enine boyuna açıklayabilir.

Diş içerisindeki (pulpa) enfekte dokuların çıkarılması kök kanalının temizlenmesi şekillendirilmesi ve sızdırmaz bir şekilde doldurulması işlemidir.

İzmir Kanal tedavisi ne zaman gereklidir ?

*Dişin sinirine kadar ilerlemiş çürüklerde,

*Travma sonucu dişin sinirini de içine alan kırıkların meydana geldiği durumlarda,

*Ortodontik tedavi sonucu dişe gelen aşırı kuvvet sonucu dişin canlılığını kaybettiği durumlarda,

*İlerlemiş diş eti hastalıklarında,

*Dişlerde ileri derecede aşınma sonucu oluşan hassasiyetin giderilmesinde gereklidir.

Bir dişe kanal tedavi gerektiğini nasıl anlarsınız ?

*Dişinizde sıcak soğuk hassasiyeti,

*Özellikle geceleri hiçbir uyaran olmadan ağrı,

*Yemek yeme sırasında ağrı oluyorsa

*Sinirlerin ölmesi sonucu dişinizde renk değişimi,

*Apse oluşumu sonucu yüzünüzde şişlik,

*Bazı durumlarda hiçbir belirti olmaksızın yapılan dental ve radyolojik muayenelerde tedavi gerektiği anlaşılır

Kanal tedavisinin tedavinin yararı nedir?

Endodontistiniz inflame yada enfekte pulpa dokusunu uzaklaştırdıktan sonra kök kanalınızı temizleyip şekillendirip sızdırmaz bir şekilde doldurmaktadır. Bu tedaviden sonra diş kaybı yaşamaksızın dişinizi normal fonksiyonlarında kullanmaya devam edebilmektesiniz.

Kanal tedavi sırasında veya sonrasında ağrı olur mu?

Modern teknikler ve anesteziler sayesinde tedavi sırasında hastalarımız herhangi bir rahatsızlık hissetmemektedir. Ancak tedavi öncesinde dişinizde ağrı ve enfeksiyon var ise tedaviyi takip eden birkaç gün boyunca dişinizde hassasiyet yaşamanız normaldir. Ancak bu problem antiinflamatuar ağrı kesici ilaç kullanımıyla ortadan kalkmaktadır.

Kök kanal tedavisinin aşamaları nelerdir?

Endodontik tedavi dişinizin durumuna göre tek seans yada birkaç seansta tamamlanabilmektedir. Radyografik muayene ardından dişe anestezi uygulanır. Ancak eğer diş devital (cansız) ise anestezi uygulamaya gerek kalmamaktadır.

Dişi tükürükten izole etmek ve çalışma ortamını temiz tutmak amacıyla dişe rubber dam uygulanır. Diş kökündeki enfekte dokular çıkarılır ve kök kanalı şekillendirilir.

Uygun solüsyonlar yardımıyla kök kanalının dezenfeksiyon işleminden sonra bölge sızdırmaz bir şekilde biyouyumlu dolgu materyalleriyle doldurulur. En son olarak dişin gereksinimine göre dişe kron (Kaplama) veya dolgu uygulanır.

Комментарии


bottom of page